Daugeliui būti veganu reiškia ne tik nevalgyti mėsos, bet šias vertybes taikytis ir kitose gyvenimo srityse. Tai gali būti transporto priemonės, vyno ar kosmetikos pasirinkimas. Su tokia galybe kosmetikos rinkoje mes norime išsiaiškinti du klausimų: Ką iš tiesų reiškia veganiška kosmetika? Ar natūrali kosmetika lygi veganiškai? Mes paprašėme ekspertės, salono savininkės Antje Huchel, paaiškinti mums šiuos skirtumus.
-
1 Kas slepiasi už pavadinimo?
Kaip galima suprasti iš pavadinimo, jis kilę iš žodžio "vegetariškas". Termino autorius British Donald Watson, kuris 1944 m. įkūrė pirmą veganų bendruomenę. Veganizmas kilo jau labai seniai ir tai nėra vien "hipsterių mada" kaip dabar priimta manyti. Antje pasakoja: "Mes kasdien susiduriame su įvairia tarša, kurios tikrai nereikia dar ir kosmetikoje. Daugybė jaunų žmonių renkasi produktus be chemikalų, papildomos pakuotės, mikroplastiko ir kuri darytų gera ne tik jų odai, bet ir aplinkai." Ne paslaptis, kad kosmetikai neretai būna išbandoma su gyvūnais. Bet tai nereiškia, kad kosmetika netestuojama su gyvūnais automatiškai tampa veganine. Veganinė kosmetika yra ne tik makiažo priemonės, bet ir higienos priemonės, kremai ar net nagų lakas.
-
2 Į ką reikia atkreipti dėmesį?
Kaip žinoti, ar produktas tikrai veganiškas? Žiūrėk į ingredientus. Vieni pagrindinių ne veganiškų ingredientų yra kreatinas, hialiurono rūgštis, lanolinas, bičių vaškas, pienas, kolagenas ir shellac. Sąrašas yra didžiulis, bet jo santrauką rasi PETA svetainėje.
-
3 Ar jos geresnė kokybė?
Veganiškoje kosmetikoje nėra naudojami gyvūninės kilmės produktai. Kitaip tariant, gyvūninės kilmės produktai, kurie dažnai "suriša" visus ingredientus, yra pakeičiami augalinės kilmės. Pavyzdžiui, lūpų priežiūrai vietoj bičių vaško naudojamas kokosų ar alyvuogių aliejus. Plaukų dažyme naudojami augalinės kilmės dažai, kurie yra itin tinkami nėsčiosioms, nes neturi cheminių ingredientų. Tačiau nėra jokių tyrimų, kurie visiškai patvirtintų arba paneigtų didesnį veganinės kosmetikos efektyvumą. Žinoma, tu tokiu būdu darai gera aplinkai, o ypač, jei ja tikrai atsakingai rūpiniesi.
-
4 Kuo skiraisi nuo natūralios kosmetikos?
Natūrali kosmetika yra ta, kurios žaliava yra "natūrali". Joje nėra žalingų ingredientų, pvz. parabenų, silikono, sintetinių kvapų, ji netestuojama su gyvūnais. Šiuose produktuose gali būti gyvūninės kilmės produktų kaip pienas ar medus. Išvada: natūrali kosmetika nėra veganiška. Antje išduoda į ką reikia atkreipti dėmesį: "Perkant natūralią ar veganišką kosmetiką svarbiausia atkreipti dėmesį į ženklinimą. Visi produktai su specialiu ženklinimu turi atitiktį tam tikrus gamybos reikalavimus." Daugiau informacijos apie ženklinimą rasi čia.