Būti veganu nereiškia tiesiog nevalgyti gyvulinės kilmės produktų. Būti veganu galima ir kitais gyvenimo aspektais. Kiekvienas, pasirinkęs veganišką gyvenimo būdą, stengiasi veganizmą integruoti į kasdienį gyvenimą. Tai gali būti nuo transporto priemonių pasirinkimo iki kosmetikos produktų. Grožio pasaulyje yra keletas taisyklių, kurių reikia laikytis pasirinkus veganišką gyvenimo būdą. Ką tiksliai reiškia veganiška kosmetika? Ar iš tikrųjų natūrali kosmetika nėra veganiška? Bandome išsiaišikinti ir atsakyti į visus klausimus.
-
1 Veganiška kosmetika - kas slypi po šiuo pavadinimu?
Kaip rodo pavadinimas, žodis veganas kilęs iš termino „vegetariškas“. Šis terminas atsirado brito Donaldo Watsono laikais, kuris 1944 m. įkūrė pirmąją veganų draugiją. Taip, veganizmas gyvuoja jau kurį laiką. Kiekvieną dieną esame veikiami daugybės teršalų, taigi mums jų nereikia kosmetikoje. Daugelis jaunų žmonių pradeda atsisakyti chemijos, renkasi produktus be pakuočių, mikroplastiko, vietoj to naudoja tvarios gamybos kosmetiką, kuri nekenktų tiek jiems, tiek jų odai ir aplinkai. Deja, kosmetika ne visada yra netestuota su gyvūnais. Tačiau kosmetika, netestuota su gyvūnais nebūtinai yra veganiška kosmetika. Skamba painiai, todėl visuomet patariame atkreipti dėmesį į produkto informacinį lapelį. Kalbame ne tik apie makiažo priemones bei plaukų dažus, bet ir dušo žele, šampūnus, odos kremus ir net nagų lakus.
-
2 Ar veganiška kosmetika yra kokybiškesnė?
Veganiškuose produktuose nėra gyvūninių medžiagų. Gyvūninės medžiagos, kurių dažnai reikia gaminiui "surišti", pakeičiamos augalinėmis medžiagomis. Vietoj bičių vaško lūpų priežiūros priemonėse naudojamas kokosų arba alyvuogių aliejus. Dažant plaukus, dažnai naudojami augaliniai dažai, kurie yra tinkami nėščioms moterims, nes yra be chemikalų. Tačiau nėra tyrimų, kurie patvirtintų veganiškos kosmetikos naudą ar trūkumus.
-
3 Koks yra pagrindinis skirtumas nuo natūralios kosmetikos?
Kaip rodo pavadinimas, natūrali kosmetika yra pagaminta iš „natūralių“ grynų produktų. Natūralioje kosmetikoje nėra kenksmingų ingredientų, tokių kaip parabenai, silikonai ir aromatai, nenaudojama genetinė inžinerija. Be to, nėra atliekami eksperimentai su gyvūnais. Tačiau atkreipk dėmesį į ingredientus. Kadangi produktai yra ne tik augaliniai, kartais juose gali būti gyvūlinės kilmės produktų, tokių kaip pienas, medus ir kita. Apibendrinant: natūrali kosmetika nėra tas pats kas veganiška kosmetika. Perkant tiek natūralią, tiek ir veganišką kosmetiką, pirmiausia reiktų atkreipti dėmesį į prekės žymėjimą jog šis gaminys yra patvirtintas kaip natūralus ar veganiškas.