Mityba turi vieną pagrindinių vaidmenų, darančių įtaką tavo odai ir kūnui. Pavyzdžiui, veido spalvos nelygumai ir atsispindintis nuovargis gali būti blogos mitybos rezultatai. Perdėtas pieno bei alkoholio vartojimas, kaip ir gliuteno bei cukraus, gali pakenkti veido odai ir palikti nelaukiamų žymių. Kas už to slypi? Keliauk į apačią ir išsiaiškink daugiau.
-
1 Pienas
Net jei toleruoji laktozę, tokie produktai kaip sūris, pienas ir jogurtas gali sukelti tam tikrus simptomus. Tamsūs paakiai, ištinę vokai ir išbėrimai smakro srityje yra vieni jų. Su metais, kūnui yra vis sunkiau suvirškinti laktozę, kas komplikuoja veido spalvos nelygumų pašalinimą. Tie, kurie suvartoja palyginti nemenką pieno produktų kiekį, kartais gali turėti šiek tiek patinusį veidą. Tam, kad nustatytum, ar pieno produktai tau sukelia šį ir kitus simptomus, yra verta susilaikyti nuo jų kelioms savaitėms. Jei tavo oda poto pagerėja, gali būti išties neblogai sumažinti visokių jogurtų vartojimą.
-
2 Alkoholis
Turbūt daugelis yra patyrę simptomus dieną po vakarėlio… Veidas patinsta, ypatingai akių zonoje, poros padidėja ir netgi mažiausios raukšlelės, kaip tarkime tos tarp lūpų ir nosies, gali būti pastebimos. Tai dažnai palieka senesnės odos įspūdį. Perdėtas raudonojo vyno vartojimas yra žinoma šių simptomų priežastis. Taip yra todėl, jog vyne yra daug cukraus, sulfitų ir, netgi, pesticidų, kad lemia odos dehidrataciją. Alkoholio vartojimo sumažinimas trims savaitėms yra patartinas tokiu atveju, nes kūnui yra suteikiama pakankamai laiko regeneruotis.
-
3 Cukrus
Cukrus yra žinomas kaip pagrindinis kaltininkas nuo pat vaikystės. Per didelis jo vartojimas lemia nuovargį, tu tiesiog jautiesis silpnas ir suglebęs ir vėliau seka pirmieji simptomai: juodi paakiai ir odos nelygumai. Priedo, veido oda atrodo išblyškusi ir papilkėjusi. Skirtingai nei pienas, cukrus neaprūpinas jokiomis sveikomis medžiagomis ir, būtent dėl to, jis turėtų būti vartojimas tik labai mažomis dozėmis. Gali pasitikėti cukrumi, kuris atkeliauja iš natūralių maisto šaltinių, kaip fruktozė, medus ir agavos sirupas. Žinoma jų yra ir daugiau. Yra svarbu mažinti tik apdoroto cukraus vartojimą iki minimumo.
-
4 Gliutenas
Ar tai itališki makaronai ar tavo rytinis avokado skrebutis: tešla, kepiniai ir kvietiniai produktai yra pilni gliuteno. Kad ir kaip mes mėgstame valgyti šiuos produktus, faktas tas, jog kūnui suvirškinti gliuteną nėra paprasta. Per didelis gliuteno suvartojimas gali būti pastebimas pakankamai anksti: padidėję veido spalvos nelygumai, tamsios dėmės ant kaktos, smakro ir skruostų. Skruostai taip pat atrodo pilnesni dėl šiokio tokio patinimo. Ar turi alergiją gliutenui? Jei pastebi šiuos simptomus, būtų gerai atlikti alergijos gliutenui testą su savo daktaru. Apskritai, tuo periodu geriau vartoti produktus be gliuteno.